něco o kočkách

20. února 2008 v 16:25
Předkem dněšních koček je pravděpodobně kočka plavá. Ve starém Egyptě byla před tisíci lety uctívána jako bohyně. Byla posvátným zvířetem, protože lovila myši v obrovských obilních sýpkách.
Ten, kdo poranil nebo usmrtil kočku, byl potrestán smrtí. Bylo přísně zakázáno vyvézt kočku ze země. Přesto byly kočky propašovány do jiných zemí. Tam byly chráněny jako lovci myší, protože sýpky byly všude. Lidé ale vidí v kočkách také něco zvláštního. Je to krásné a tajemné zvíře s jemnou a zároveň divokou povahou, která stále znovu zaměstnává lidskou fantazii. Přezdívka "domácí tygr" přeně vystihuje to, že kočky jsou domácké, něžné a přítulné, ale zároveň divoké a svobodné jako jejich velcí příbuzní -tygři, lvi a ostatní kočkovité šelmy. Později chovatelé vyšlechtili různá plemena koček-dlouhosrsté (perské a angorské) nebo krátkosrsté (žíhané hnědě, stříbřitě nebo červeně), a dokonce i bezocasou kočku manx. Lysý kočka byla vyšlechtěna roku 1960 z koťat, která se narodila bez srsti. Jemnou tmavou srst má pouze na lících, hrudi a konečku ocasu. Takto vybavená by delší čas ve volné přírodě těžko přežila.
Lovec:
Kočky jsou díky své obratnosti a síle dobrými lovci, navíc mají ostré zuby a drápy a výborný zrak přizpůsobený k nočnímu lovu. Pokud má kočka možnost vyběhnout do volné přírody, chytá malé hlodavce, ptáky, hmyz a jiné drobné živočichy. Mnoho koček ušlechtilých plemen však není schopno přežít delší čas ve volné přírodě. Lidé ja natolik zhýčkali, že už se samy o sebe nedovedou postarat. kočka má vyjímečně vyvinutý smysl pro rovnováhu, proto se snadno pohybuje po stromech i po úzkých římsách. smyslu pro rovnováhu využívá při lovu. Při pádu z výšky dokáže rychle zareagovat; ve vzduchu se otočí tak, aby dopadla na všechny čtyři nohy. Má dobře vyvinuté smysly, takže lehko vypátrá kořist. Pomalu s nastraženýma ušima a očima, se k ní neslyšně plíží, a když je dostatečně blízko, skočí na ni, zaútočí drápy a obyčejně jí zlomí vaz. Díky svalnatým a pružným nohám dobře skáče. Dřív než skočí, pohledem odhadne vzdálenost, a pokud se jí zdá příliš velká, zvolí jinou cestu.
Péče o srst:
Kočky jsou pověstné svou čistotností; denně stráví hodinu čistěním srsti. Drsným jazykem navlhčeným slinami odstraňují ze srsti odumřelé chlupy, masírují a prokrvují kůži.
Spánek:
Kočka prospí denně kolem 16 hodin, ne najednou, ale v krátkých intervalech, několikrát za den. Vlastně celý den podřimuje, ale je vždy připravena okamžitě zareagovat na jakýkoli podnět.
Rozmnožování:
Doba březosti je asi 9 týdnů. V jedno vrhu může být až 10 koťat, v průměru jich však bývá od 2 do 5. Nově narozená koťata jsou ještě slepá a vidí až po 9-11 dnech, asi po 8 týdnech se začnou živit tuhou stravou. Přibližně měsíc po narození koťat se kočka může znovu pářit.
Kočka se dožívá asi 15 let.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Katka(majitelka blogu) Katka(majitelka blogu) | E-mail | Web | 3. března 2008 v 13:00 | Reagovat

Tak ahoj lidi jak se vám líbí můj blog?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama