a ještě!o Pejsáncích

18. února 2008 v 18:58
Tato příručka je určena pro všechny milovníky pejsků, především opravdových chlupáčů- kterých je dnes opravdu ohromná spousta- od mých milovaných shih-tzu počínaje, přes velmi oblíbené jorkšíráčky, maltézáčky, lhasa-apso, silky teriéry, americké i anglické kokříky,tibetské teriéry, havaňáčky, boloňáčky, bišonky .....po velká plemena jako je bobtail, bearded colie........ale také řada chlupatých kříženců a nesmíme zapomínat také na plemena jako pudl, west highland white teriér ....atd. zkrátka plemena, která se sice pravidelně stříhají, či trimují, jsou velmi populární a rozšířená, ale spousta majitelů vůbec nemá ponětí o tom, že se o srst musí starat i v mezidobí než opět navštíví svůj oblíbený psí salón.U koupání platí ten samý postup, pomalu, opatrně a hlavně trpělivě zvykejte psa na pravidelné koupání! I když ještě dnes spousta veterinářů tvrdí, že je lepší psa koupat co nejméně a že je to škodlivé, opak je pravdou. Pokud máte pejska doma a ne venku na zahrádce a často s Vámi sdílí dokonce společnou postel, je nanejvýš vhodné dbát patřičné hygieny. Samozřejmostí by mělo být denní umývání genitálií či tlapek v případě zašpinění. Celé koupání psa dopuručuji min. 1x za 14 dní, v nejhorším případě 1x za měsíc/výstavní jedinci samozřejmě častěji!!!!/Rozhodně pejskovi nijak neublížíte v případě používání kvalitní psí kosmetiky/ rozhodně nedoporučuji u dlouhosrstých plemen používání lidského šampónu- psí pokožka má zcela jiné Ph- pejsek by se mohl drbat a lecky se pěkně poškrábat!/ Psích šampónů je dnes na trhu ohromná spousta i v tomto případě se nevyplácí kupovat tu nejlevnější, ale poradit se buď s chovatelem či u odborníka v psím salónu, rád Vám předá své zkušennosti a v případě nějakého specifického problému jako jsou např. lupy či alergie Vám doporučí vhodný přípravek. Každý pejsek je individualní stejně jako člověk a tak co pomůže jednomu, nemusí pomoc druhému, takže vždy shlédněte výsledek a pokud Vás neuspokojí, ptejte se na radu jinde a nebojte se vyzkoušet zcela jinou kosmetickou značku.
Pokud člověk není zasvěcenný odborník či profesionální vystavovatel, nemá ponětí o tom, že existuje řada psích šampónů dle druhů srsti i pokožky, stejně tak jako je tomu v lidské kosmetice, o kondicionérech a rozčesávačích ani nemluvě, mnoho lidí vůbec netuší, že existují i pro psy, nebojte se tedy tápat a ptát se u zkušenných odborníků.
Pokud jde o mé vlastní zkušennosti, jsem nadšená z české firmy BEA cosmetics, která nabízí vysoce kvalitní a opravdu širokou řadu veterinární kosmetiky za velmi příznivé ceny, které si může dovolit opravdu každý. Coby profesionál a vystavovatel používám samozřejmě i spoustu zahraniční a specializované kosmetiky, která je už cenově někde jinde, ale pokud Vás stejně jako mě polapí vystavování, bez těchto značek jako je 1All Systems, Biogroom, Khara, Kw, Iv San Bernard a mnoho dalších se zkrátka neobejdete a vše o jejich výrobcích se dočtete na jejich internetových stránkách.
Myslím si, že základem pro každké koupání by se měl stát antiparazitní šampón, který odstraní případné návštěvníky v psím kožíšku jako jsou blechy či klíšťata a zabrání jejich následnému okupování srsti:-) Ať už máte mazlíka především doma nebo s ním chodíte jen do města,může Vás blecha či klíště potkat zrovna tak jako v lese, tito paraziti se drží na trávě, v keřích nebo přeskočí ze psa na psa, při vzájemném očichávání na procházce, zkrátka opatrnnosti není nikdy dost a prevence nikdy neuškodí, tudíž je lepší tomu předcházet při každké koupeli. Jako prvotřídní se mi v salónu osvědčil šampón RIVAL DUO- nejenže odstraní všechny parazity po koupeli, ale také chrání další měsíc před jejich opakovaným napadením, navíc obsahuje složky kondicionéru a při správném použití s ním budete naprosto spokojeni.
Systém koupání by měl probíhat v tomto schématu- důkladně namočte srst, tak aby opravdu pořádně nasákla vodou, naneste na opravdu celé tělo pejska antiparazitní šampón, buď přímo z lahvičky nebo ještě lépe si ho nařeďte do jiné lahvičky s vodou v poměru cca 1:2 až 3 promíchejte polejte celé tělo psa, důkladně vmasírujte a napěňte, poté spláchněte a proces zopakujte tentokrát už s neředěným šampónem, srst už je důkladně nasáklá, takže šampón bude už bezproblémů pěnit, důkladně naneste i na uši a hlavu, pozor na oči, nechte min. 3 minuty působit a poté opravdu důkladně několik minut srst oplachujte, je třeba vypláchnout srst opravdu důsledně, jinak by se pes mohl po koupání drbat!
Jestliže si chcete usnadnit česání a to vřele doporučuji, použijte po koupeli následně kondicionér či rozčesávač, dle návodu ho buď naneste na srst a spláchněte či nesplachujte- existují obě varianty. Po koupeli srst jemně vysušte ručníkem, nemasírujte ji, jinak ji zbytečně zacucháte, ale zabalte celého psa do ručníku a jemné vytlačujte ručníkem ze srsti vodu, čím více vysušíte ručníkem, tím si ušetříte čas fénování. Jestliže chcete mít srst důkladně pročesanou, ihned po koupeli a vysušení psa fénujte a zároveň rozčesávejte srst vrstvu po vrstvě.
Pokud se pes fénu bojí, nebojte se investovat do co nejtižšího přístroje, stačí i malé cestovní fény, které nemají takový výkon a nefoukají tak silně, navíc stojí kolem 150,- a psa postupně zvykejte na tento způsob vysoušení, alespoň částečně ho tímto způsobem prosušte a pročešte a např. v létě ho klidně můžete nechat mírně vlhkého uschnout na vzduchu. V zimě buďte, ale neoblomní a pejska řádně dosušte, to samé platí v případě, že se chystáte na úpravu do salonu- řádně vysuště a pročešte srst do sucha a do rovna, jinak není možné provést kvalitní střih!
Mezi koupáním srst pravidelně pročesávejte a nikdy ji nečešte suchou! U srsti platí opak než u vlasů, suchá srst se kartáčováním láme a trhá! Proto je dobré pořidit si buď rozčesávač či neoplachový kondicionér a tím srst před česáním vždy navlhčit. Samozřejmostí je mít srst důkladně před koupáním pročesanou. Pokud tomu tak není, během koupání se srst zamotá ještě více!
Shrnutí:
Ozbrojte se trpělivostí, nezapomínejte být důslední, investujte do kvalitních přípravků, srst pročesávejte pravidelně, nikdy ne suchou, po koupání fénujte a pročesávejte do sucha a do rovna!
Pomůcky:
Vaší výbavou by se mělo stát: kvalitní kartáč, kterým budete pročesávat tělíčko, hřebenem by jste srst jen a jen vytrhali, hřeben Vám bude užitečný při kontrole zda jste vše pročesali a při úpravě hlavy, hustý tzv. pudlák na rozčesávání chuchvalců, savý ručník či osuška jen pro Vašeho pejska, fén- nejlépe s tichým chodem, kvalitní šampóny a kondicionéry.
Metody a postupy při pročesávání dlouhé srsti:
Štěňátko už nám odrostlo a chlupy poněkud narostly, jak tedy postupovat v případě rozčesávání opravdu dlouhé srsti? Nejlépe zvykat už od štěněte na tento postup: Pejska položit na jeden bok a poté postupně vrstvu po vrstvě směrem od hlavy až po zadeček či naopak pročesávat kartáčem a zároveň srst vlhčit v rozprašovači namýchaným kondicionérem, norkovým olejem či speciálním rozčesávačem- od KW či Coat Polish od BioGroom nebo bezoplachovým kondicionérem od BEA. Poté psa obraťte na druhy bok a postupujte stejně.
Úprava hlavy:
Co se týká úpravy srsti na hlavě u domácích/nevýstavních/ miláčků- existuje několik variant a záleží jen a jen na Vaši trpělivosti co si z toho vyberete, takže pokud se rozhodnete zachovat svému pejskovi na hlavě ,,culíček" buď opravdu stačí sepnout mu srst nad očima do jednoho culíčku pomocí malé gumičky, či do několika culíčků- buď 2 anebo alternativu vyvazování culíčků / které doporučuji především u shih-tzu, lhasa-apso či maltézáčků/ - rozdělíte si srst na hlavě na pěšinku na každé straně uděláte 2 culíčky- přední a zadní, celkem tedy na hlavě máte 4 culíčky, které pak ještě na každé straně spojíte dohromady a vygumičkujete do délky/ to je, ale alternativa především pro výstavní jedince či pro jedince s velmi dlouhou a hustou srstí na hlavě/ Na svazování doporučujeme používat buď opravdu maličké latexové gumičky- k dostání především na výstavách, či další možností jsou nastříhané uzoučké nafukovací balónky- k dostání v hračkárnách či papírnictví- z 1 balonku nastříháte až 100 gumiček!
Toto byl opravdový úvod do světa chlupáčů, tedy pokud se rozhodnete mít doma opravdového psího krasavce, kterého nenecháte každý měsíc v salónu oholit....a budete se chtít na procházkách chlubit jeho nádhernou srstí:-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama