Únor 2008

Německý ovčák

27. února 2008 v 18:33

o Rihanně

20. února 2008 v 16:57

Rihanna

Když se Rihanna chtěla rozjet se svým vozem, který jí na Grammy přivezl Island Def Jam, ani nemusela sešlápnout plyn, protože do jejího stojícího auta narazil jiný řidič. "Nikdo nebyl naštěstí zranen," říká policie.
Americká zpěvačka Rihanna potvrdila, že randí s r'n'b umělcem Chrisěm Brownem, vyvrátila tak klepy, na základě kterých byla spojovaná s hercem Joshem Hartnettem nebo rapoerem Jayem-Z. Podle stránky entertainmentwise.com se dvojice už brzo ukáže i na veřejnosti. Nejbližší veřejné vystoupení čeká čokoládovou krásku na ceremoniále Brit Awards, kde by měla podle nejnovějších informácí vystoupit společne se skupinou Klaxons 20. února. 19-letá rodačka z Barbadosu, která se v roce 2007 představila i na Slovensku, je na Brit Awards nominovaná v kategorii nejlepší mezinárodní zpěvačka.
Zpěvačka Rihanna se objevila na předávání NRJ Music Awards ve francouzském Cannes s novým, superkrátkým účesem, který výborně doplnil její sexy image. Zpěvačka byla nominovaná v kategorii International Female Artist of the Year a její skladba Dun Stop da Music dokonce získala cenu mezinárodní skladba roku.
Nejdříve se Rihanna ukáže na předávání cen Grammy 10. února, kde vystoupí po boku hvězd jako Beyonce, Foo Fighters, Carrie Underwood či Mary J. Blige.
Zpěvačky Mary J. Blige a Rihanna se přidali k seznamu účinkujících na udělování cen Grammy, které je naplánované na 10. února v Los Angeles. Minulý týden svůj souhlas s vystoupením potvrdili i manažmenty rockové skupiny Foo Fighters a zpěvačka Beyoncé. Podle serveru billboard.com bude Mary J. Blige jednou ze zpěvaček, které vzdají hold hudobnímu stylu gospel, který je i v současnosti ve Spojených státech amerických velmi populární.
Důležitým faktem, který rozhodl o účinkovaní umelců na záverečné ceremonii Grammy, bylo stanoviště Asociace amerických scenáristů Writers Guild of America (WGA), která rozhodla, že její členové se můžou podílet na únorovém udělování cen Grammy. Posun nastal po rozhovorech s představitely studií, které mají být cestou k oficiálním rokovánmí o ukončení 11týdenního sporu. Organizátoři Grammy uvedli, že vnitořní dohoda může povolit scenáristům pracovat na udělování prestižních hudebních cen.
Úspěšná zpěvačka Rihanna, která se ještě neprosadila jako herečka, řekla, že s hercem Joshm Hartnettem jsou dobří přátelé, poznali se na párty v New Yorku v říjnu. Uvedl to server Femalefirst.co.uk.
"Je lepší být zatím přátely. Nemyslím si, že je těžké se bavit s muži - mám milión mužských přátelů. Pomůže, když máte společné zájmy, ale když je někto pro vás pravý, cítíte to. Když se potkávám s Joshem, vím, že je to správné. Je skvělý."
Předtím se 19-letá hvězda vyjádřila, že je opatrná při sbližování s Joshem, protože byla zklamaná, když byla mladší a "není lehké se přes to přenést". Taky prozradila, že své nápadníky ráda testuje a hraje s nimi tvrdou hru.
Zpěvačka Rihanna popřela drby, že randí s raperem Jayem-Z. Mladá popová hvězda řekla rozhovoru pro časopis Allure, že s 39-letým partnerem zpěvačky Beyoncé se náhodou potkala v newyorském klubu PinkElephant. "Najednou jsem se druhý den dozvěděla, že jsme se líbali a objímali," postěžovala si. Prokazuje, že "si nemůže vyjít s přítely a zabavit se bez toho, aby si lidi nezačali vymýšlet".
Jay-Z je prezidentem hudobního vydavatelství Def Jam, s kterou před třemi roky tato kráska z Barbadosu podepsala smlouvu. O svém vztahu s hudobníkem řekla, že je jeho chráněnkyní. "Když se potkáme, pozdravíme se," dodala.
Popravdě řečeno, nestává se, aby se člověk vídal každý den s celebritou...
Tato populární mladá zpěvačka se vyjádřila, že v americkém rapperovi má velký vzor a považuje ho za jakéhosi rádce a trénera ve své životě.
Zpěvačka, která se proslavila díky svému hitu 'Umbrella', podepsala ještě v roce 2004 smlouvu s hip-hopovým vydavatelstvím Def Jam Records a tehdy se seznámila právě s Jayem-Z. Od té doby, když Rihanna potřebuje radu, vždy se na něho obrátí a pomáhají si i osobních problémech.
19-letá Rihanna řekla: "Jay-Z je prostě úžasný rádce. Jdu za ním vždy, když mám nějaký pracovní problém a taky ho žádám o rady ve svém osobním životě. Je neuvěřitelný. Úplně se na něho spoléhám."
Tato hvězda z Barbadosu též popřela zprávy, že by po skončení své pěvecké kariéry chtěla být herečkou. Tyto zprávy se objevili potom, jak se Rihanna objevila v amerických seriálech 'Veronica Mars', 'Entourage' a 'CSI: NY'. Ale zatím určitě nemá v úmyslu skončit s pěveckou kariérou.
"Mám ráda, když si můžu občas zahrát, ale nemám v úmyslu skoncovat se zpěvem. Hudbu miluju a chci se jí do budoucnosti naplno věnovat. Zpěv vždy byl a i bude moje první vášeň."
Rodačka z Barbadosu Rihanna, která 27.11.2007 vystoupila na koncertě v bratislavskě SIBAMAC aréně, hodlá aspoň něco ze svého šťastného dětství odevzdat nevyléčitelně nemocným dětem.
Rihanna, vycházející hvězdička na scéně populární hudby, za tímto účelem zřídila nadaci Belieme. Jak prozradila na stránkách německé konference, ráda by dosáhla, aby vážnými nemocemi trpící děti mohly co nejvíc dní strávit v šťastném prostředí, vyzařujícím bezstarostnost.
Interpretka megahitu Umbrella chystá pro takové děti dokonce výlet na Barbados, kde s nimi hodlá strávit celý den na pláži s tancem při melodiích oblíbených interpretů malých pacientů.
Právě plážové party má Rihanna ještě dobře v paměti, vždyť je sama ještě před pěti roky jako 14-letá školačka navštěvovala. Podle jejích slov není pro ni idyla ničím osobitým, protože rodáci z Barbadosu považují slunečné a teplé dni za samozřejmost.
Kdoví, co stojí v pozadí odfoceného okamžiku? V každém případě fanoušci 19-leté sexy zpěvačky Rihanny zřejmě jen potěšilo, že jejich čokoládový miláček má občas i mírně neslušné erotické představy. Ti, kteří jsou do zpěvačky zamilovaní, se však nemusí bát, že by se jejich idol přeorientoval na holky. Určitě to byla jen hra...
zdroj: prominenti.sk
Řekla bych ale, že tohle je spíš fám a někdo to prostě poslal do redakce bulvárního časopisu jako fotomontáž, takže se nikdo nemusí obávat, že by to byla pravda. Je to taková nepřirozená fotka, kterou bych na fotomontáž možná i typla.
Jasně, musí to bejt fotomontáž...
Los Angeles - Kráse musí pomáhat i megahvězdy světového showbyznysu, třeba zvedací podprsenkou. Na udělování cen American Music Awards 2007 předstoupila Rihanna před fotografy v krátkých černých sexy šatech se zajímavě řešeným vrchním dílem. Úsporný, kamínky vyšívaný top s velkou mašlí odhalil nejen Rihannin bujný dekolt, ale také jakousi bandážovou podprsenku. Stylisté upevnili zpěvaččina ňadra speciální transparentní páskou, díky níž vypadala ještě pevnější a větší. Podívat se naživo na krásnou rodačku z Barbadosu a jednu z nejprodávanějších zpěvaček současnosti mohou již zakrátko na Slovensku. 27. listopadu bude koncertovat v Bratislavě.
ZDROJ: paparazzi.cz
Poslední dobou chodím na takový neslušný stránky, který se týkaj bulváru :D. Ale tak musím bejt v obraze.
Mladá americká zpevačka Rihanna popřela fámy, že prožívá románek s hvězdou stříbrného plátna, hercem Joshem Hartnettem.
Jak uvedla pro německý magazín Gala při příležitosti koncertního turné v jejich krajině, v současnosti nemá vůbec volný čas, takže věnovat se rozvíjejícímu soukromného vztahu nepřichází v úvahu. "Je to úplný výmysl. Kdybych s Joshem něco mšla, prozradila bych vám to," konstatovala zpěvačka.
Podle vlastních slov předběžně nechce ubrat z uměleckých aktivit, chce nadále ddělat muziku, která jí dělá radost, a nanejvýše se věnovat i módnímu návrhářství, případně reprezentaci některého z kosmetických salónů. Nezbývá však ani na angažovanost v sociální oblasti.
Rihanně na častých cestách chybějí její blízcí a přátelé a přirozeně vlast, moře, pláž. Naštěstí ji však provází víc přítelkyň, zdůraznila.
Na problémy s drogovou a alkoholovou závislostí, které kromě jiného čelí i její kolegyně Amy Winehous nebo Britney Spears, mladá zpěvačka uvedla, že se podobných starostí neobává. "Měla jsem od začátku okolo sebe správných lidí a můžu dodat: to není nic pro mě."
Současná největší hvězda r'n'b Rihanna soucití s Britney Spears a Amy Winehouse, které se zmítají v problémech, ale zároveň dodává, že je příliš silná, aby dopadla stejně. Mladá zpěvačka věří, že nikdy nebude muset podstoupit odvykací léčbu od drog a alkoholu. Stres je jejím přítelem a potřebuje ho ke každodennímu životu.

V monackém Monte Carlu se už tradičně konalo udílení cen World Music Awards. A tradičně mu kralovaly především ženy.
Ceny, nad nimiž převzal záštitu monacký kníže Albert II., se udílejí za nejprodávanější alba předešlého roku. Na galavečeru se tak sešla současná smetánka pop music.
Hvězdami večera se stala trojice zpěvaček r'n'b Rihanna, Ciara a Patti LaBelle, která si odnesla cenu za celoživotní přínos hudbě. A přestože je zpěvačce již šedesát let, může šarmem svým více než o polovinu mladším kolegyním dosud směle konkurovat.
Hollywoodský krasavec Josh Hartnett (29) podlehl půvabům mladičké zpěvačky Rihanny (19). Páreček se poprvé setkal v newyorském nočním podniku Pink Ele­phant minulý čtvrtek.
"Neuvěřitelně se eroticky přitahovali. Během tance se spolu začali objímat a vášnivě líbat. Nakonec se z podniku společně vypařili," prozradil očitý svědek.
Následující den spolu strávily hrdličky odpoledne v kavárně. Prozatím ale nic nenasvědčuje tomu, že by mezi nimi vznikalo něco víc.
Josh by asi jen těžko potlačil svůj sexuální apetyt.
Po rozchodu s filmovou bohyní Scarlett Johanson (22) je jako utržený ze řetězu a nemůže se nabažit žádné ženy. Nedávno byl spojován s mo­delkou Helen Christensen (38).
Jejich poměr ale skončil dřív, než začal, neboť se herec nemohl dočkat, až bude moci obšťastňovat další ženy.
Popová hvězda Rihanna řekla, že Britney Spears a Lindsay Lohan si můžou samy připsat zodpovědnost za svoje problémy. Podle Rihanny nezvládají dění okolo sebe. Taktéž dodala, že když nezačnou řešit svoje problémy, nepomůže jim nikdo na světě. "Nedokážů říct nic, co by změnilo jejich názor na životní styl, který vedou. Musí tu změnu udělat samy. A nevím, jestli o to mají zájem," uvedla zpěvačka.
Rihanna se momentálne připravuje na udělování evropských cen MTV, kde je nominovaná ve třech kategoriích. Slavnostní ceremoniál odovzdávání cen se uskuteční v Německu v listopadu.
R 'n' b zpěvačka Rihanna si přeje, aby Amy Winehouse zvítězila se svým bojem s drogovou závislostí a mohla se s ní vydat na koncertní turné.
Winehouse se musela na chvíli vzdát své hudobní kariéry, když v srpnu skončila v nemocnici a média i údajným problémem s drogami věnovali širokou pozornost. Rihanna však věří, že se její kamarádce podaří vrátit na první příčky hitparád - a nemůže se už toho momentu dočkat. "Bojím se o Amy. Chci, aby jí bylo lépe, protože ji mám ráda. Naproti tomu, že ji spojují s drogami, bude podle mě v Americe úspěšná. Bylo by úžasné, kdyby jsme spolu šly na turné," uvedla pro internetovou stránku ContactMusic.com Rihanna.
Pop hvězda Rihanna randí s hercem Shia LaBeoufom, který v současnosti natáčí film Indiana Jones 4 s Harrisonem Fordem. Rihanna je údajně Shiaem uchvácená. "Shia a Rihanna tvoří oficiální pár," řekl zdroj. Pár viděli na romantické večeři v restauraci v Beverly Hills. Jen co na to řekne raper Jay-Z, který 19- roční zpěvačku objevil a sebral pod ochranná křídla. Údajně si nárokuje schvalovat jí každé rande.
Hvězda R'n'B Rihanna se zranila! V ulicích ji vyfotili krvácející o berlích po tom, co měla nehodu, když narazila o stoličku. Ani to ji však neodradilo a vesele nakupovala v ulicích Beverly Hills za pomocí asistentky. Sexy zpěvačka, která má pojistěné své nohy na milión dolarů neměla problém se zabandážovanou nohou hned první den po nehodě běhat po obchodech. Lekáři však 19-leté Rihanně nařídili oddychovat nejméně dva týdny. Podívejte se na fotky, kde je Rihanna o berlích →
Rhythm and bluesová hvězda Rihanna šokovala své fanoušky, když na sebe prozradila, jakou potvorou byla v čase dospívání, když se na současnou barbínu s milou tváričkou věru vůbec nepodobala.
Rihanna věděla, jak se bránit a svou fyzickou sílu používala na svých mladších bratech. Během jedné hádky se dokonce neovládla a udeřila jednoho z nich do tváře se skleněnou fľaškou.
Rihanna - UmbrellaBritský žebříček má znovu na čísle jedna Rihannu a její hit "Umbrella". Je to už popáté, tolik týdnů na čele naposledy nastřádal Mika s "Grace Kelly". Právě tento singl je teď nejbližším soupeřem Rihanny v boji o nejúspěšnější skladbu letošního roku. "Umbrella" se v minulých sedmi dnech prodalo v počtu 39 tisíc, zhruba o jedenáct tisíc méně fanoušků zaplatilo za "Icky Thump", nový singl White Stripes.
Rihanna klesla z jedničky na čtyřku, další "starší ročníky" bodují na dalších místech
TOPlist

Rihannka

20. února 2008 v 16:45
Rihanna, celým jménem Rihanna Robyn Fenty -hvězda R´n´B a soulové scény, se narodila na Barbadosu v roce 1987. Nejdříve pracovala jako modelka vyhrávala různé soutěže krásy, ale chtěla taky dokázat že umí i něco jiného než se předvádět na molu a tak zkusila hudební scénu.
Jako teenager zpívala svým kamarádům a rodině jen pro zábavu.Jednoho dne ji její kamarád představil hudebnímu producentovi Evanu Rogersovi, v New Yorku.Rogers byl velmi překvapen jaký velký talent se v Rihanně ukrývá.Nahrál s Rihannou demo s 20 songy, hitem Pon de replay,které pak všechny poslal do vydavatelství Def Jam Records. A vyšlo to. Její singl Pon de replay obletěl rádia celých Spojených států. Stejné úspěchy slavilo i její album Music of the sun,které bylo vydáno 30.srpna 2005.Rihanna prohlásila,že se nechala inspirovat interprety jako například: Alicia Keys,Beyoncé a Mariah Carey. Její album zní především ve stylu R´n´B, hip hopu a soulu.
Její první velký hit Pon de Replay se rychle vyskákal na druhé místo v amerických hitparádách a na #15 v Kanadě. Zrodila se nová R´n´B Star. Nyní je na predjních pultech její album A Girl Like Me které obsahuje hit SOS.

Rihanna

20. února 2008 v 16:39
Profese Zpěvačka
Datum narození: 18.02.1988
Místo narození: St. Michael, Barbados
Znamení: Vodnář
něco o kočkách

20. února 2008 v 16:25
Předkem dněšních koček je pravděpodobně kočka plavá. Ve starém Egyptě byla před tisíci lety uctívána jako bohyně. Byla posvátným zvířetem, protože lovila myši v obrovských obilních sýpkách.
Ten, kdo poranil nebo usmrtil kočku, byl potrestán smrtí. Bylo přísně zakázáno vyvézt kočku ze země. Přesto byly kočky propašovány do jiných zemí. Tam byly chráněny jako lovci myší, protože sýpky byly všude. Lidé ale vidí v kočkách také něco zvláštního. Je to krásné a tajemné zvíře s jemnou a zároveň divokou povahou, která stále znovu zaměstnává lidskou fantazii. Přezdívka "domácí tygr" přeně vystihuje to, že kočky jsou domácké, něžné a přítulné, ale zároveň divoké a svobodné jako jejich velcí příbuzní -tygři, lvi a ostatní kočkovité šelmy. Později chovatelé vyšlechtili různá plemena koček-dlouhosrsté (perské a angorské) nebo krátkosrsté (žíhané hnědě, stříbřitě nebo červeně), a dokonce i bezocasou kočku manx. Lysý kočka byla vyšlechtěna roku 1960 z koťat, která se narodila bez srsti. Jemnou tmavou srst má pouze na lících, hrudi a konečku ocasu. Takto vybavená by delší čas ve volné přírodě těžko přežila.
Lovec:
Kočky jsou díky své obratnosti a síle dobrými lovci, navíc mají ostré zuby a drápy a výborný zrak přizpůsobený k nočnímu lovu. Pokud má kočka možnost vyběhnout do volné přírody, chytá malé hlodavce, ptáky, hmyz a jiné drobné živočichy. Mnoho koček ušlechtilých plemen však není schopno přežít delší čas ve volné přírodě. Lidé ja natolik zhýčkali, že už se samy o sebe nedovedou postarat. kočka má vyjímečně vyvinutý smysl pro rovnováhu, proto se snadno pohybuje po stromech i po úzkých římsách. smyslu pro rovnováhu využívá při lovu. Při pádu z výšky dokáže rychle zareagovat; ve vzduchu se otočí tak, aby dopadla na všechny čtyři nohy. Má dobře vyvinuté smysly, takže lehko vypátrá kořist. Pomalu s nastraženýma ušima a očima, se k ní neslyšně plíží, a když je dostatečně blízko, skočí na ni, zaútočí drápy a obyčejně jí zlomí vaz. Díky svalnatým a pružným nohám dobře skáče. Dřív než skočí, pohledem odhadne vzdálenost, a pokud se jí zdá příliš velká, zvolí jinou cestu.
Péče o srst:
Kočky jsou pověstné svou čistotností; denně stráví hodinu čistěním srsti. Drsným jazykem navlhčeným slinami odstraňují ze srsti odumřelé chlupy, masírují a prokrvují kůži.
Spánek:
Kočka prospí denně kolem 16 hodin, ne najednou, ale v krátkých intervalech, několikrát za den. Vlastně celý den podřimuje, ale je vždy připravena okamžitě zareagovat na jakýkoli podnět.
Rozmnožování:
Doba březosti je asi 9 týdnů. V jedno vrhu může být až 10 koťat, v průměru jich však bývá od 2 do 5. Nově narozená koťata jsou ještě slepá a vidí až po 9-11 dnech, asi po 8 týdnech se začnou živit tuhou stravou. Přibližně měsíc po narození koťat se kočka může znovu pářit.
Kočka se dožívá asi 15 let.

zase pejsci

18. února 2008 v 19:16
ti jsou ale taky krásní

další pejsánek

18. února 2008 v 19:15
ten je taky hezký

zase pejsek

18. února 2008 v 19:14
ten je taky nádherný


pejsci v dece

18. února 2008 v 19:12
ti jsou tak rostomilí

2 pejsci

18. února 2008 v 19:11
já miluju pejsky

pejsci

18. února 2008 v 19:10
no ti jsou nádherní.

a ještě!o Pejsáncích

18. února 2008 v 18:58
Tato příručka je určena pro všechny milovníky pejsků, především opravdových chlupáčů- kterých je dnes opravdu ohromná spousta- od mých milovaných shih-tzu počínaje, přes velmi oblíbené jorkšíráčky, maltézáčky, lhasa-apso, silky teriéry, americké i anglické kokříky,tibetské teriéry, havaňáčky, boloňáčky, bišonky .....po velká plemena jako je bobtail, bearded colie........ale také řada chlupatých kříženců a nesmíme zapomínat také na plemena jako pudl, west highland white teriér ....atd. zkrátka plemena, která se sice pravidelně stříhají, či trimují, jsou velmi populární a rozšířená, ale spousta majitelů vůbec nemá ponětí o tom, že se o srst musí starat i v mezidobí než opět navštíví svůj oblíbený psí salón.U koupání platí ten samý postup, pomalu, opatrně a hlavně trpělivě zvykejte psa na pravidelné koupání! I když ještě dnes spousta veterinářů tvrdí, že je lepší psa koupat co nejméně a že je to škodlivé, opak je pravdou. Pokud máte pejska doma a ne venku na zahrádce a často s Vámi sdílí dokonce společnou postel, je nanejvýš vhodné dbát patřičné hygieny. Samozřejmostí by mělo být denní umývání genitálií či tlapek v případě zašpinění. Celé koupání psa dopuručuji min. 1x za 14 dní, v nejhorším případě 1x za měsíc/výstavní jedinci samozřejmě častěji!!!!/Rozhodně pejskovi nijak neublížíte v případě používání kvalitní psí kosmetiky/ rozhodně nedoporučuji u dlouhosrstých plemen používání lidského šampónu- psí pokožka má zcela jiné Ph- pejsek by se mohl drbat a lecky se pěkně poškrábat!/ Psích šampónů je dnes na trhu ohromná spousta i v tomto případě se nevyplácí kupovat tu nejlevnější, ale poradit se buď s chovatelem či u odborníka v psím salónu, rád Vám předá své zkušennosti a v případě nějakého specifického problému jako jsou např. lupy či alergie Vám doporučí vhodný přípravek. Každý pejsek je individualní stejně jako člověk a tak co pomůže jednomu, nemusí pomoc druhému, takže vždy shlédněte výsledek a pokud Vás neuspokojí, ptejte se na radu jinde a nebojte se vyzkoušet zcela jinou kosmetickou značku.
Pokud člověk není zasvěcenný odborník či profesionální vystavovatel, nemá ponětí o tom, že existuje řada psích šampónů dle druhů srsti i pokožky, stejně tak jako je tomu v lidské kosmetice, o kondicionérech a rozčesávačích ani nemluvě, mnoho lidí vůbec netuší, že existují i pro psy, nebojte se tedy tápat a ptát se u zkušenných odborníků.
Pokud jde o mé vlastní zkušennosti, jsem nadšená z české firmy BEA cosmetics, která nabízí vysoce kvalitní a opravdu širokou řadu veterinární kosmetiky za velmi příznivé ceny, které si může dovolit opravdu každý. Coby profesionál a vystavovatel používám samozřejmě i spoustu zahraniční a specializované kosmetiky, která je už cenově někde jinde, ale pokud Vás stejně jako mě polapí vystavování, bez těchto značek jako je 1All Systems, Biogroom, Khara, Kw, Iv San Bernard a mnoho dalších se zkrátka neobejdete a vše o jejich výrobcích se dočtete na jejich internetových stránkách.
Myslím si, že základem pro každké koupání by se měl stát antiparazitní šampón, který odstraní případné návštěvníky v psím kožíšku jako jsou blechy či klíšťata a zabrání jejich následnému okupování srsti:-) Ať už máte mazlíka především doma nebo s ním chodíte jen do města,může Vás blecha či klíště potkat zrovna tak jako v lese, tito paraziti se drží na trávě, v keřích nebo přeskočí ze psa na psa, při vzájemném očichávání na procházce, zkrátka opatrnnosti není nikdy dost a prevence nikdy neuškodí, tudíž je lepší tomu předcházet při každké koupeli. Jako prvotřídní se mi v salónu osvědčil šampón RIVAL DUO- nejenže odstraní všechny parazity po koupeli, ale také chrání další měsíc před jejich opakovaným napadením, navíc obsahuje složky kondicionéru a při správném použití s ním budete naprosto spokojeni.
Systém koupání by měl probíhat v tomto schématu- důkladně namočte srst, tak aby opravdu pořádně nasákla vodou, naneste na opravdu celé tělo pejska antiparazitní šampón, buď přímo z lahvičky nebo ještě lépe si ho nařeďte do jiné lahvičky s vodou v poměru cca 1:2 až 3 promíchejte polejte celé tělo psa, důkladně vmasírujte a napěňte, poté spláchněte a proces zopakujte tentokrát už s neředěným šampónem, srst už je důkladně nasáklá, takže šampón bude už bezproblémů pěnit, důkladně naneste i na uši a hlavu, pozor na oči, nechte min. 3 minuty působit a poté opravdu důkladně několik minut srst oplachujte, je třeba vypláchnout srst opravdu důsledně, jinak by se pes mohl po koupání drbat!
Jestliže si chcete usnadnit česání a to vřele doporučuji, použijte po koupeli následně kondicionér či rozčesávač, dle návodu ho buď naneste na srst a spláchněte či nesplachujte- existují obě varianty. Po koupeli srst jemně vysušte ručníkem, nemasírujte ji, jinak ji zbytečně zacucháte, ale zabalte celého psa do ručníku a jemné vytlačujte ručníkem ze srsti vodu, čím více vysušíte ručníkem, tím si ušetříte čas fénování. Jestliže chcete mít srst důkladně pročesanou, ihned po koupeli a vysušení psa fénujte a zároveň rozčesávejte srst vrstvu po vrstvě.
Pokud se pes fénu bojí, nebojte se investovat do co nejtižšího přístroje, stačí i malé cestovní fény, které nemají takový výkon a nefoukají tak silně, navíc stojí kolem 150,- a psa postupně zvykejte na tento způsob vysoušení, alespoň částečně ho tímto způsobem prosušte a pročešte a např. v létě ho klidně můžete nechat mírně vlhkého uschnout na vzduchu. V zimě buďte, ale neoblomní a pejska řádně dosušte, to samé platí v případě, že se chystáte na úpravu do salonu- řádně vysuště a pročešte srst do sucha a do rovna, jinak není možné provést kvalitní střih!
Mezi koupáním srst pravidelně pročesávejte a nikdy ji nečešte suchou! U srsti platí opak než u vlasů, suchá srst se kartáčováním láme a trhá! Proto je dobré pořidit si buď rozčesávač či neoplachový kondicionér a tím srst před česáním vždy navlhčit. Samozřejmostí je mít srst důkladně před koupáním pročesanou. Pokud tomu tak není, během koupání se srst zamotá ještě více!
Shrnutí:
Ozbrojte se trpělivostí, nezapomínejte být důslední, investujte do kvalitních přípravků, srst pročesávejte pravidelně, nikdy ne suchou, po koupání fénujte a pročesávejte do sucha a do rovna!
Pomůcky:
Vaší výbavou by se mělo stát: kvalitní kartáč, kterým budete pročesávat tělíčko, hřebenem by jste srst jen a jen vytrhali, hřeben Vám bude užitečný při kontrole zda jste vše pročesali a při úpravě hlavy, hustý tzv. pudlák na rozčesávání chuchvalců, savý ručník či osuška jen pro Vašeho pejska, fén- nejlépe s tichým chodem, kvalitní šampóny a kondicionéry.
Metody a postupy při pročesávání dlouhé srsti:
Štěňátko už nám odrostlo a chlupy poněkud narostly, jak tedy postupovat v případě rozčesávání opravdu dlouhé srsti? Nejlépe zvykat už od štěněte na tento postup: Pejska položit na jeden bok a poté postupně vrstvu po vrstvě směrem od hlavy až po zadeček či naopak pročesávat kartáčem a zároveň srst vlhčit v rozprašovači namýchaným kondicionérem, norkovým olejem či speciálním rozčesávačem- od KW či Coat Polish od BioGroom nebo bezoplachovým kondicionérem od BEA. Poté psa obraťte na druhy bok a postupujte stejně.
Úprava hlavy:
Co se týká úpravy srsti na hlavě u domácích/nevýstavních/ miláčků- existuje několik variant a záleží jen a jen na Vaši trpělivosti co si z toho vyberete, takže pokud se rozhodnete zachovat svému pejskovi na hlavě ,,culíček" buď opravdu stačí sepnout mu srst nad očima do jednoho culíčku pomocí malé gumičky, či do několika culíčků- buď 2 anebo alternativu vyvazování culíčků / které doporučuji především u shih-tzu, lhasa-apso či maltézáčků/ - rozdělíte si srst na hlavě na pěšinku na každé straně uděláte 2 culíčky- přední a zadní, celkem tedy na hlavě máte 4 culíčky, které pak ještě na každé straně spojíte dohromady a vygumičkujete do délky/ to je, ale alternativa především pro výstavní jedince či pro jedince s velmi dlouhou a hustou srstí na hlavě/ Na svazování doporučujeme používat buď opravdu maličké latexové gumičky- k dostání především na výstavách, či další možností jsou nastříhané uzoučké nafukovací balónky- k dostání v hračkárnách či papírnictví- z 1 balonku nastříháte až 100 gumiček!
Toto byl opravdový úvod do světa chlupáčů, tedy pokud se rozhodnete mít doma opravdového psího krasavce, kterého nenecháte každý měsíc v salónu oholit....a budete se chtít na procházkách chlubit jeho nádhernou srstí:-)

a ještě něco o Psech

18. února 2008 v 18:57
Tato příručka je určena pro všechny milovníky pejsků, především opravdových chlupáčů- kterých je dnes opravdu ohromná spousta- od mých milovaných shih-tzu počínaje, přes velmi oblíbené jorkšíráčky, maltézáčky, lhasa-apso, silky teriéry, americké i anglické kokříky,tibetské teriéry, havaňáčky, boloňáčky, bišonky .....po velká plemena jako je bobtail, bearded colie........ale také řada chlupatých kříženců a nesmíme zapomínat také na plemena jako pudl, west highland white teriér ....atd. zkrátka plemena, která se sice pravidelně stříhají, či trimují, jsou velmi populární a rozšířená, ale spousta majitelů vůbec nemá ponětí o tom, že se o srst musí starat i v mezidobí než opět navštíví svůj oblíbený psí salón.Jak vidno chlupáčů je v našich domácnostech opravdu a někdy musím sama uznat, že i bohužel převážná většina. Ono totiž bývá pravidlem, že pokud se v rodině prosadí koupě psa, probíhá to systémem: otevřít atlas psů, vybrat nějakého rozkošného mazlíčka, přečíst inzerát, zavolat na nejnižší možnou cenu, dojet pro něj a čekat až se z toho klubíčka docela samo vyklube něco podobného tomu krasavci s mašličkou na hlavě dle obrázku z atlasu......:-)
Jenže ono se nic nestane samo od sebe, jorkšírci ani jiná plemena se nerodí s mašličkou a culíkem přilepeným na hlavě a jen opravdu málokdo si dopředu uvědomí jaké starosti ho čekají, a tak dnes a denně se při mé práci setkávám s tvorečky jen zdánlivě podobnými plemeni, které mají představovat a do salónu přicházejí chudinky pejsánci se zaknocenou a plstnatou srstí po celém těle, kde už kolikrát pomůže jen a jen strojek a hodiny mé trpělivosti:-) Pokud tedy nepatříte k té menšině, která se rozhodla starosti o dlouhou srst hodit za hlavu a zcela rozumně si pořídila beagla, či hladkosrstého foxteriéra, vydržte až do konce a čtěte prosím pozorně následující řádky. Věřím, že pokud jste se odvážně pustili do čtení patříte k těm, kterým není osud chlupáčů lhostejný a nechcete, aby největší chlouba Vašeho mazlíčka zkončila na zemi některé z psích úpraven.
Jak tedy začít...........
Na samém začátku by měla být pravidelnost, pravidelnost a ještě jednou pravidelnost, následuje důslednost a také velká opravdu velká dávka trpělivosti!!!!!!! Nejlépe je začít u malého štěňátka, tak jako ho zvykáte na hygienu, základy poslušnosti, chůzi na vodítku, tak také tak by se mělo stát pravidelností zvykat ho na česání, koupání, případně fénování. I když se Vám to zpočátku zdá zbytečné štěně česat, protože je maličké má ještě krátkou srst a ze všeho nejradši si přeci hraje....tak opak je pravdou. Já osobně učím štěňátka na kontakt s hřebenem a kartáčem už ve 3-4týdnech!!! Takže nevidím důvod to nedělat, když si štěňátko dovezete domů někdy ve věku 2 měsíců a více. Je to záležitost pár minut a o to právě jde. Štěňátku se to bude zdát zcela normální a tak jak bude jeho srst delší, bude si postupně zvykat i na to, že procedura česání bude postupně delší.
Začněte tak, že si vezmete psí miminko na klín pomalu ho hlaďte po srsti na zádíčkách, poté vyzkoušejte štěňátko položit ve vašem klíně bříškem nahoru a hlaďte mu bříško, zpočátku bude rádo, za těsný kontakt s Vámi a bude to brát jako formu hry a hlazení. Pokud nebude protestovat vemte si hodně jemný kartáč, např. kartáček na miminka / k dostání v každé drogerii/ a provádějte stejné tahy jako před tím rukou, po pár dnech si připravte i hřebínek a začněte chloupky pomaličku pročesávat na hlavičce a opatrně i po tělíčku. Každý den Vám tato procedura zabere opravdu max. 5 minut a štěňátko to bude brát jako skvělou příležitost jak být s Vámi v kontaktu a pomazlit se, počáteční nezdary či malé protesty štěňátka nikterak netrestejte!!!!! Buďte důslední a trpěliví, když se mu to nebude zpočátku líbit, pohlaďte ho a vše opakujte příští den, za každý úspěch, když štěňátko trpělivě drží a je hodné dejte vždy odměnu ať už je to jeho oblíbený pamlsek či obyčejný piškot. Štěňata jsou nesmírně učenlivá a tak jim hodně rychle dojde, že česání není mučení, ale naopak příjemný rituál po kterém navíc nášleduje sladká odměna!!!
Pokud jste štěněčí období propásly nezoufejte, stejným způsobem jenže s mnohem větší trpělivostí, lze takto naučit i mnohem starší pejsky poslušnosti při česání. Velmi často slyším to, že pejsek nemá česání rád, že vrčí či dokonce kouše, když vezmete do ruky kartáč......to jsou ale, jen a jen Vaše výmluvy, zní to drsně, ale je to tak. Pejsek totiž ví jak na Vás a je mu jasné, že když ze sebe udělá drsňáka a vycení zoubky- Vy se vzdáte a on má vyhráno!!!
Já tohle přirovnávám k tomuto: Když Vám ráno kňourá Vaše ratolest, že se mu nechce do školy, necháte ho snad jen tak doma? Nenecháte, viďte! Šupem hopem ho ženete za vzděláním. To samé by mělo platit i u psa! Vy jste jeho pán/ panička a ne obráceně. Vy určujete co se bude doma dít, a tak když nakážete, že je doba česání bude se zkrátka česat ať se cení zuby nebo ne! Pokud postupujete krok za krokem a nezačnete ho hned od začátku trápit hodinovým a bolestivým vytrháváním srsti, ale jste trpěliví a za každý, byť malý pokrok následuje odměna, lze naučit česání i třeba 5ti letého psa.

a ještě o Psech

18. února 2008 v 18:54
Dilema, zda pes do bytu patří či ne, řeší mnoho lidí. U malých plemen je to celkem jednoznačné. Ta ani jinde žít nemohou. Co když ale někdo chová v bytě brazilskou filu. Je to v pořádku? A je v normální mít psa dvacet tři hodin denně v kotci? Pokud má pes dostatek pohybu ve volnosti a netrpí samotou, můžeme ho chovat v bytě. Pes z kotce by mu záviděl. Venkov je sice venkov, ale je lepší procházka třikrát denně nebo zahrádka 10 x10 metrů?
V ideálním případě má pejsek k dispozici výběh po celý den a k tomu chodí pravidelně - pozor ne pravidelně o víkendu, avšak pravidelně každý den na procházku. Realita je jiná. "Když je pes na zahradě, tak to přeci bez procházky vydrží...", pomyslí si většina majitelů. A tímto pravidlem se také řídí.
Zapomínají, jak je pro vyrovnanou psí povahu důležité prožívat nové situace, seznamovat se s všelijakými podněty. Socializace s cizími psy a lidmi. To je pak záruka, že našeho psa nic nezaskočí a nezareaguje nepředvídatelně.
Když pozoruji venčení městských psů v parku, většinou hromadně pobíhají a společně se radují z volnosti. U nás na vesnici minimálně polovina lidí se psy na procházku nechodí a z těch kteří chodí, další polovina nevlastní psa snášejícího se s ostatními. Agresivita těchto psů není rozhodně normální. Majitelé jsou přesto spokojení, potřebují psa jen na hlídání. A když se potom stane neštěstí, například rvačka psů nebo dokonce pes někoho pokouše, škoda se zaplatí, pes se utratí...
Život se psem v bytě může být naprosto idylický. Časté procházky. Trvalé spolusoužití se svou rodinou. Kterému psovi by se to nelíbilo? Na páníčka zbývají některé ústupky, co se týče pořádku v bytě. Chlupy všude. Čím chlupatější pes tím je jich víc. Hladkosrstá plemena alespoň v nenanosí v kožichu tolik bahna a celkově se lépe udržují v čistotě.
Pak už jen zbývá dohoda se sousedy. V sousedních bytech nemusí být všichni milovníky psů, tak není na místě zkoušet jejich nervy nepřetržitým štěkáním. Také trávník přímo před vchodem pokrytý psími výkaly sousedé zrovna nepovažují za dobrou vizitku. Pes i jeho pán prostě musí být slušně vychovaní. Co se na vesnici ztratí, v panelovém domě se dotýká všech. Ale čím vyšší nároky, tím větší motivace a lepší výsledky ve výcviku. Když by vám pes v Praze utekl a nereagoval na přivolání, kromě pokuty vám také hrozí, že už ho nespatříte. Zatímco na vesnici pes prostě utekl a tak se počká, až se sám vrátí...
Takže... Pes vychovaný a neopuštěný může v bytě žít šťastně. Jen to vyžaduje víc páníčkovačasu.

zase O Psech

18. února 2008 v 18:53
Psi, stejně jako lidé, se často potýkají s bolestivým onemocněním. Ale zatímco člověk si na kruté bolesti postěžuje, zvíře je snáší "mlčky". To ovšem neznamená, že by trpělo méně.


Typickými projevy bolesti u psů jsou zejména:
• změna jejich chování,
• neklid, agresivita, apatie,
• štěkání a kňučení při pocitu bolesti.

Tvrzení, že psi vnímají bolest jinak než lidé, nebo že jsou k ní odolnější, jsou pouhé mýty. Je to o to komplikovanější, že psi, stejně jako další zvířata, bolest instinktivně skrývají. V přírodě a ve smečce to je totiž signál okolí, že jsou zranitelnější a mohou být napadeni.

Stejně tak není pravda, že v případech, kdy není pohyb zvířete žádoucí, může být bolest výhodná, protože brání dalšímu poškození. Lepším řešením je samozřejmě bolest ošetřit a pohyb psa kontrolovat jiným zůsobem.

I když to nemusí být na první pohled zřejmé, neléčená bolest způsobuje zvířeti stres a nadměrně zatěžuje jeho organismus. Může vést k bušení srdce, žaludečním vředům, zhoršené funkci ledvin a dalším zdravotním komplikacím, jako je například zhoršené hojení ran a oslabení imunitních funkcí. Ve snaze vyhnout se situacím, které jim způsobují bolest, mohou být psi dokonce agresivní.

O psech

18. února 2008 v 18:50
Věčné dilema a jedna z prvních otázek,kterou si kladou budoucí majitelé štěňátek a pejsků......a také věčné téma chovatelů, kteří se to zájemcům o štěňátka snaží vysvětlit.
Takže trošku malé osvěty a vysvětlení této záhady i na našich stránkách!Vše začíná tím, že budoucí majitelé nechtějí pejska na výstavy, ale pro potěšení a jako mazlíčka do rodiny- na co tedy kupovat "drahého papíráka".Jenže on to není zdaleka takový luxus a zbytečnost pořizovat si chlupatý přírůstek do rodiny s rodokmenem a jak později vysvětlím, leckdy Vás vyjde na menší peníze než ten "pouhý bezpapírák",čemuž nejdříve málokdo uvěří.Takže začneme z té horší stránky....pokud si pořizujete štěňátko bez PP-nikdy nevíte ani nezjistíte,kdo jsou jeho rodiče / a jestliže Vám je chovatel dokonce ukáže-může to být samozřejmě pravda,ale také nemusí!!!/,čímž samozřejmě podstupujete velké riziko,že se Vám z té zpočátku nejroztomilejší kuličky na světě po pár měsících vyklube něco co se standardu daného plemene podobá asi tak jako škoda 120 Octavii!!! A že se s tímto setkávám téměř denně ve svém salónu- to by bylo na samostatné povídání- zkrátka lidí,kteří si původně koupili shih-tzu,bišonka,jorkšíra,westíka atd. atd........a po pár měsících jen smutně zírali,že si vlastně za 4-8 tisíc korun pořídili "čistokrevného voříška" - stále přibývá, ale to je pořád ještě začátek!!!!
Pokud Vás neodradí ani tato nejistota - co doma vlastně budete mít - a ujišťování známých a přátel, že oni přece mají taky psa bez PP a je "normální" bude silnější než vy.....tak vězte,že chovatel, od kterého budete štěně bez PP kupovat s Vámi NIKDY- nesepíše kupní smlouvu, pro někoho nepodstatnou věc ......jenže...... vy si přivezete štěňátko domů, ono bude po pár dnech nějaké "divné" pak začne zvracet, dostaví se průjmy....zkončíte u veterináře,který stanoví hrůznou diagnózu,kterou štěně buď přežije a vy dáte za léčbu leckdy víc než jste zaplatili chovateli nebo v té horší variantě o štěně třeba přijdete....a když se rozhodnete,že to tak nenecháte a že si to pojedete vyřídit s milým panem/paní "ze Štěkanova".......a budete chtít peníze nazpět, ne-li náhradu léčebných výloh, protože štěně dle veterináře mělo buď vrozenou vadu nebo bylo nemocné již při koupi......nikdy se ničeho nedovoláte, co není psáno - není dáno, čili Vaše tvrzení proti jeho/jejímu tvrzení a chovatel před Vámi jen vesele přibouchne dveře- a to není žádná NADSÁZKA, ale tvrdá skutečnost!!! BOHUŽEL!!! A Vám zbydou jen oči pro pláč a zjištění, že jste za nemocné zvíře zaplatili v konečném důsledku ještě mnohem víc, než by Vás stálo zdravé a kvalitní štěně s PP!
A to zdaleka není vše....mohla bych pokračovat odčervením,očkováním,krmivem......kde toto vše buď chybí vůbec nebo je jen minimální. Opravdu,ale opravdu nevěřím tomu,když někdo prodává štěňátka za 2-3 tisíce, že se mu dostávalo opravdu kvalitní péče, protože ta by se pak cenově rovnala prodejní ceně!!! Ve výčtu všech nebezpečí a rizik,která na Vás číhájí při takto riskantní koupi bych mohla pokračovat.............a zabíhat do konkrétních případů, které se již mnohokrát staly, ale nechám to na každém ať si to v hlavě přebere.
V protikladu a hlavně pro srovnání teď uvedu výhody pejska s PP: 1.Víte kdo jsou rodiče i předci štěňátka - v PP lehce zjistíte i jejich případné výstavní úpěchy, chovatel Vám vždy může ukázat jejich matku-pokud vlastní i otce štěňat-můžete si udělat obrázek o ,,celé rodince" 2.Všechna štěňátka s PP jsou v ČR tetovaná- a pod tímto číslem vedená v plemenné knize - pokud by se Vám někdy zaběhlo- lehce se podle tetování zjistí chovatel i majitel. Navíc stále více chovatelů i krom tetování štěňátka rovnou také čipuje- čož je další - ještě průkaznější identifikační prvek zvířete! 3.Sepíše s Vámi kupní smlouvu,kde krom zákonných náležitostí by měla být i kolonka popisující zdravotní stav zvířete,případně jeho vady,které jsou vždy - podloženy buď poradcem chovu nebo veterinářem!!! V případě problémů - máte podklady jak o ceně tak o stavu štěněte v den převzetí! 4.Dostanete očkovací průkaz či přímo passport zvířete-kde máte přesně potvrzená absolvovaná očkování a odčervení.
A to je zase pouze ten nejzákladnější výčet "plusů" ostatní se už liší - chovatel od chovatele a je už na každém, nakolik si dává záležet na svém dobrém jménu a nabídne např. základní výbavičku pro štěňátko atd.
A co je nejdůležitější - ani každá chovatelská stanice psů s PP- nemusí být ta nejsolidnější na světě, takže je i velmi důležité pečlivě zvážit z jaké stanice si štěňátko nakonec povezete domů.
Není dobré volat hned na tu první,kterou najdete v novinách nebo na internetu. Vždy je lepší zjistit si něco o několika z nich, nejlépe je i osobně a nezávazně navštívit a udělat si celkový obrázek o tom jak se k Vám kdo choval, kolik Vám obětoval času,v jakých podmínkách jsou zvířata chována atd..... a jak se říká není vždy zlato - co se třpití a i za pozlátkem řady úspěchů a odchování šampiónů, nestojí úplně vždy láskyplný chov, čímž nechci nikoho urážet či pomlouvat- názor si musí udělat každý sám.
A co jsem tím vším sáhodlouhým povídáním chtěla říct? Že ať už se kdykoli, kdokoli rozhodne pro pořízení "kamaráda nejvěrnějšího" je to mnohaletý závazek, který nechce brát na lehkou váhu, proto nekupujte první inzertní noviny a po zavolání prvního čísla na nejlevnější štěně- nekupujte ZAJÍCE V PYTLI!!!!
Berte v potaz i to,že když si pořídíte štěně za SUPER CENU- 2 tisíce- tím pro Vás investice nekončí- spočítejte si-kolik Vás vyjde měsíčně krmivo-ročně veterinář, kosmetika a vitamínové doplňky, o pelíškách, obojcích ani nemluvím... .........budete pak na to vůbec mít?????????? A pokud i přes všechna varování neodoláte,riziko podstoupíte- má cenu pak doma rozmazlovat koupeného voříška? Nebylo by pak možná lepší.....kdyby jste si nějakého přinesli domů zadarmo z útulku a ještě k tomu udělali dobrý skutek????
Vím, zní to vše přehnaně a nadsazeně, ale je to krutá REALITA!
A na úplný závěr velmi častá 3tí varianta:
štěně bez PP po rodičích s PP Na toto velký POZOR - v 99% je to sprostá lež a chovatel PP rodičů vůbec nemá!!! Spoléhá na to, že ho nebudete chtít vidět!!!!
A pokud i přesto PP má........pročpak ho štěňata asi nemají.....??? Protože buď jsou rodiče vyřazení z chovu, pro nějakou závažnou VADU nebo ani nebyli uchovněny z důvodu lenosti chovatele! A takové ty řečičky- že se to a to štěně narodilo "až páte a těm už se PP nedávájí"..........tak těm už se nelze jinak,než od srdce zasmát!!!!!!!!!!!!!
Takže vše řádně promyslete a zvažte, kvalitní a radostný život s chlupatým kamarádem za to stojí!!!

tak tady něco o Delfínech

18. února 2008 v 18:44
Delfíni, kteří žijí v Jadranu, patří mezi mořské savce - kytovce ozubené, a to k rodu delfínů skákavých (Tursiops truncatus), které Chorvati označují názvem delfíni dobří (Dupini dobri), v anglicky mluvících zeních se jim říká delfíni lahvonosí (bottled-nosed delphin), a to podle jejich krátkého tuponosého robustního "zobáku" (vlastně protažené čelisti). Tento delfín skákavý, jak již jeho české jméno napovídá, je znám svými elegantními skoky, když v menších hejnech doprovází lodě; žije v celém Středomoří, včetně Jadranu, dále v Černém moři, v Atlantiku, v Tichém a Indickém oceánu. Ve Středomoří jich v současné době žije kolem 10 tisíc. Pro své přátelské chování k člověku a pro svůj typický "úsměv" patří k mimořádně oblíbeným živočichům.
Delfín skákavý má hydrodynamický tvar těla. Dospělý jedinec dosahuje délky 2 až 4 metry, ale to jen v oblastech volného moře (tzv. pelagický typ), na Jadranu bývá dlouhý jen kolem 2 metrů a na rozdíl od pelagického typu má delší ploutve.
Základní zbarvení těla delfínů bývá na hřbetě tmavě modré nebo tmavě šedé do černa, na břiše bývá krémový a bílý, v létě mnohdy do růžového odstínu. Jeho hmotnost se pohybuje mezi 100 a 500 kg, na Jadranu je ale značně nižší.
Jako savci dýchají delfíni plícemi a potřebují se každé 4 až 5 minut vynořit a nadýchnout se. Nejdelší ponor delfína bez nového nadechnutí, který byl dosud na Jadranu zjištěn, bylo bez pár vteřin 7 minut.
Delfín má v tlamě na 100 ostrých, 8 mm dlouhých kuželovitých zubů.
Hřbetní ploutev delfína je srpkovitá, velká, a právě ona nese individuální rozlišovací znaky každého jednotlivého delfína. Prsní ploutve jsou malé, zašpičatělé. Zajímavá a velmi důležitá je jeho ocasní ploutev. Zatímco ryby ji mají svislou a mohou tedy její pomocí plavat jen dopředu a do stran, mají ji delfíni (a všichni kytovci) vodorovnou a mohou se jejím mávnutím pohybovat dolů i nahoru a pronásledovat tak kořist i do velkých hloubek. A podobně se delfín prudkým mávnutím ocasní ploutve dokáže vymrštit nad hladinu.
Delfíni prakticky postrádají čich, ale ten by jim v prostředí, kde žijí, byl beztak k ničemu. Zato mají neobyčejně vyvinutý sluch. Voda je velmi příznivé prostředí pro šíření zvukových vln - šíří se rychle a do velkých vzdáleností. Delfíni vydávají signály pomocí ultrazvuku, pomocí svého sonaru. Zvukové vlny se odrážejí od dna nebo od kořisti a vracejí se zpět k delfínovi (tzv. hydrolokace). Tyto vysokofrekvenční zvuky mají kmitočet 20 až 240 kHz a nejsou pro člověka slyšitelné. Slouží delfínům především k prostorové orientaci a k lovu.
Kromě toho vydávají delfíni mnoho rozmanitých zvuků do 15 kHz, které jim slouží ke vzájemné komunikaci a jsou pro člověka slyšitelné. Tato "řeč" delfínů je výrazově velmi bohatá; skládá se z různých cvakavých a mlaskavých zvuků a hvizdů. Nevíme, kolik znaků tato řeč obsahuje, ale je naprosto jisté, že delfíni touto řečí mezi sebou komunikují, vzájemně se rozeznávají, odpovídají si. Člověku zní "delfíní řeč" tak, jakoby si pustil magnetofonovou nahrávku příliš velkou rychlostí.
Kromě toho patří k dorozumívacím prostředkům delfínů klapání čelistí, plácání ploutvemi do vody, vypouštění sloupců bublin, vysoké skoky, které končí hlasitým plesknutím boku na hladinu, i prudké náhlé plesknutí ocasní ploutví. Právě těmito dvěma posledními projevy mohou delfíni kontaktovat a informovat i své velmi vzdálené druhy.
Samička delfína je březí 10 až 12 měsíců a rodí jedno živé mládě. Kojí je až 16 měsíců. Při porodu pomáhají matce dva až tři delfíni, kteří pak nadnášejí a doprovázejí narozené mládě na hladinu, kde se prvně nadechne. Součinnost více delfínů při porodu je důležitá i proto, že vytékající krev může přilákat žraloky, kterým by se matka s mládětem sama neubránila, ale kterým se skupina delfínů dokáže neohroženě postavit.
Do doby, než se mládě může o sebe samo postarat, je s matkou v úzkém kontaktu. Delfíni dospívají do pohlavní zralosti ve věku 10 let. Samička pak může mít jedno mládě vždy v odstupu 4 až 6 let.
Delfíni se za příznivých podmínek dožívají 40 až 50 let.
Delfíni potřebují při svém způsobu života velmi mnoho potravy. Je přitom štěstí, že jsou v tomto směru celkem nenároční a přizpůsobiví. Za hlavní potravu jim slouží ryby - nejčastěji sardele, girice, makrely, a různé druhy měkkýšů, a to především takových, které neloví člověk. K jídelníčku patří i neopatrní vodní ptáci.
Ovšem nejdůležitější pro delfíny je jejich skvělé vybavení pro lov, a to počínaje jejich sonarem a rychlostí, jakou se delfíni díky svému hydrodynamickému tvaru těla pohybují. Nemenší význam má i jejich ocasní ploutev. Delfíni loví podle možnosti ve skupinách, jako tým, takže výsledky lovu bývají i při vynaložení menšího množství energie jednotlivcem velmi bohaté. Loví nejraději velká hejna ryb, zachycená sonarem. Při takovém opravdu vydatném zátahu se lovu účastní i desítky, ba stovky delfínů. Delfíni hejno ryb obklíčí a nahánějí ryby do středu obklíčení nebo je ženou vzhůru z velkých hloubek. Používají přitom hlubokých zvuků. Aby ryby nemohly uniknout z obklíčení, vytvářejí na okrajích jakousi hradbu z bublin.
Tohoto ekonomického způsobu lovu delfínů si zvykly využívat i některé dravé ryby, např. tuňáci. Ti se stahují v moři pod lovící skupinu delfínů a přiživují se na zátahu.. Mají ale smůlu: i rybáři vypozorovali jak postup delfínů při lovu, tak i především vychytralý manévr tuňáků, takže ihned jedou do takových míst a tuňáky nemilosrdně loví.
Pro svou vysoce vyvinutou mozkovou činnost jsou delfíni podle nejnovějších výzkumů řazeni svou inteligencí hned za člověka a jsou objektem soustavných vědeckých studií. Mozek delfínů je neobyčejně velký, byť to není nejdůležitější kriterium pro inteligenci. Delfíni skákaví mají mozek dokonce větší než člověk. Ale právě v těch kritériích, která jsou pro inteligenci určující, tedy co do členitosti mozku, množství závitů a poměru velikosti mozku k celkové velikosti tvora, se mozek delfínů nejvíce blíží mozku člověka (lidský mozek představuje přibližně 2,1 % jeho hmotnosti, u delfína je to 1,17 %, kdežto u primátů jen 0,7 %).
Delfín má mnoho společného s člověkem a je třeba přiznat, že v některých ohledech člověka i převyšuje, a to především určitou "morální převahou". Delfíni nevedou vzájemné války, nezabíjejí bez příčiny, neničí své životní prostředí. Vztahy uvnitř jejich společenství jim mohou lidé jen závidět. Delfíni mezi sebou neustále komunikují, dotýkají se, hrají si společně a dovádějí jako děti. Ochotně přijímají do svého společenství každého cizího delfína, kterému bez zábran dopřávají možnost účasti na společném lovu. Poskytují si pomoc nejen při lovu, ale i při jakémkoliv nebezpečí nebo zranění. Na volání zraněného delfína o pomoc se dostaví nejdřív několik delfínů, pečují o něj a pomáhají mu, mimo jiné jej nadnášejí a posunují ke hladině, aby se mohl nadýchnout. O pravidelné pomoci při porodu jsme se již zmínili. Je však hodné pozoru, že například v případě zranění se snaží poskytnout pomoc i úplně jinému živočichu mimo přirozenou pospolitost delfínů.
Člověku jsou delfíni vždy přítelem, ochotným mu pomoci v případě nebezpečí nebo ohrožení či zranění. Bohužel však lidé neoplácejí delfínům vždy dobrým. V některých oblastech lidé dokonce záměrně loví delfíny pro jejich chutné maso, nebo je zabíjejí jako konkurenty v rybolovu. Přitom hodně delfínů každoročně zahyne v rybářských sítích člověka. Buď se nemohou podle potřeby nadýchnout a udusí se, nebo při poškození či poranění echolačního orgánu ztratí orientační smysl, nemohou ani přivolat své druhy na pomoc a hynou.
Ale co je nejhoršího, člověk je využívá i pro své vojenské účely a záměry. Pro potřeby armády jsou delfíni cvičeni již minimálně od 60. let minulého století, a to na obou stranách znepřáteleného světa - jak v USA, tak v někdejším SSSR. Delfíni měli sloužit jako nedobrovolní kamikadze, kteří měli nést na svém těle výbušninu k potopení nepřátelské lodi nebo ponorky. Zprávy o obětech na straně delfínů jsou stále přísně tajné, ale podle odborníků zahynuly v rámci armádních programů tisíce těchto tvorů. Veřejnost se o prvním oficiálním nasazení cvičených delfínů dověděla za vietnamské války v r. 1970, později v r. 1978 až 1980 byli nasazováni v Perském zálivu ve válce Íránu s Irákem. V r. 1990 hlídali delfíni ponorkovou základnu Trident. Účast delfínů na vojenských akcích je nedobrovolná - zvířata jsou často mučena, týrána hladem a mnohá při tom přijdou o život. A aby delfíni v případě útěku z nedobrovolné mise nemohli prozradit žádné vojenské tajemství, jsou jim voperovávány miniaturní výbušniny, které jim v těle vybuchnou ex post. Ani dnes se od využívání delfínů ve vojenské oblasti úplně neopustilo, i když se podle vojenských míst používají "pouze" k vyhledávání min či nepřátelských potápěčů.
Přestože delfíni patří k nejinteligentnějším, nejschopnějším, nejvynalézavějším i velmi odolným živočichům, jsou bezprostředně ohroženi vyhynutím.

pejsek

14. února 2008 v 15:55 | Katka


Will

12. února 2008 v 19:06 | Katka